De asemenea

Cartofi Juvel super-timpurii și super-producători: o descriere a soiului și nuanțe importante la creștere

Cartofi Juvel super-timpurii și super-producători: o descriere a soiului și nuanțe importante la creștere


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Soiurile ultra-timpurii sunt o adevărată descoperire pentru grădinarii și fermierii amatori. Tuberculii timpurii conțin mulți nutrienți și se vând bine. Oricine intenționează să planteze un astfel de cartof în grădina sa este sfătuit să acorde atenție soiului Juvel - hrănitor și roditor.

Primii tuberculi sunt săpați după 50 de zile, sunt netezi, frumoși, gustoși, ideali pentru vânzare sau consum personal.

Cartofi "Juvel": descrierea soiului, fotografie

Numele soiuluiJuvel
Perioada de maturare50-65 zile
Conținut de amidon10-15%
Masa de tuberculi comercializabili80-150 gr
Numărul de tuberculi din tufișpână la 20
Randament700 c / ha
Calitățile consumatoruluigust normal, digestibilitate medie, potrivit pentru prăjire
Păstrarea calității94%
Curățați culoareagalben
Culoarea pulpeigalben
Regiuni de creștere preferateorice sol și climat
Rezistența la bolirezistent la nematodul auriu al cartofului, cancerului, virusului PVYn și răului târziu al tuberculilor, moderat rezistent la rău târziu al frunzelor.
Caracteristici în creștererezistent la secetă, dar iubește solul umed și locurile însorite, udarea este de dorit.
CreatorulBavaria-Saat Vertriebs GmbH (Germania)

Principalele caracteristici ale soiului Juvel de cartofi:

  • tuberculii sunt mari, cântărind de la 80 la 150 g;
  • formă ovală, ușor alungită;
  • cartofii sunt uniformi, netezi, îngrijiti;
  • coaja este galbenă, uniform colorată, moderat subțire, netedă;
  • ochii sunt superficiali, superficiali, puțini la număr;
  • carnea de pe tăietură este galbenă;
  • conținutul de amidon este moderat, variind de la 10 la 15%;
  • conținut ridicat de caroten și proteine.

Uitați-vă la fotografia "Juvel" - soiuri de cartofi cu cele mai vechi fructe:

Soiurile de cartofi ultra-timpurii, cărora le aparține Juvel, sunt un salvator pentru mulți fermieri din diferite regiuni.

Dar uneori sunt necesare soiuri care au o perioadă medie de coacere sau se coc destul de târziu. Veți găsi informații despre acestea în secțiunile corespunzătoare ale site-ului.

Caracteristici

Soiul Juvel aparține soiurilor de masă timpurie. Randamentul este foarte mare, în condiții favorabile peste 700 de chintale de cartofi pot fi recoltate de la 1 hectar... Chiar și în condiții meteorologice nefavorabile, vă puteți baza pe 300-400 centners pe hectar.

Primii tuberculi sunt săpați la începutul verii (50 de zile după plantare), dar soiul atinge cel mai mare randament la sfârșitul sezonului de creștere (după 70 de zile).

Tufișurile de cartof nu sunt prea înalte, erecte, cu frunze moderate. Frunzele sunt de dimensiuni medii, verde închis, simple, cu marginile ușor ondulate. Florile mari de culoare violet deschis sunt colectate în corole compacte. Lăstarii sunt purpurii, ușor pubescenți.

Sistemul rădăcină este bine dezvoltat, fiecare tufă dă cel puțin 10 tuberculi, iar numărul maxim ajunge la 20... Cartofii sunt netezi și mari, cantitatea de articole mici este minimă.

Soiul nu necesită tehnologie agricolă, tolerează calm seceta pe termen scurt, căldura sau scăderea temperaturii. Randamentul depinde de nivelul de umiditate și conținutul de nutrienți al solului. Pentru a obține randamentul maxim, va trebui să monitorizați udarea și să vă hrăniți de cel puțin 2 ori... Buruienile pot fi distruse cu erbicide; este necesară cel puțin 2 hilling pe sezon.

„Juvel” este imun la multe boli periculoase: raci de cartofi, crustă obișnuită, nematod de chist. Maturizarea lor timpurie amenințarea cu boala târzie a frunzelor și tuberculilor scade... Poate exista o amenințare de putregai și boli fungice.

Materialul semințelor nu este predispus la degenerare, cartofii pentru plantările ulterioare pot fi recoltați independent. Pentru mai multă siguranță materialul semințelor trebuie murat înainte de plantare.

Cartofi Juvel are un gust placut: delicat, bogat, nu apos. Tuberculii nu fierb bine, sunt potriviți pentru a îmbrăca supe, coace, prăjiți, gătit chipsuri. În timpul tăierii și gătirii, cartofii nu se întunecă, păstrând o frumoasă culoare galben deschis.

Tabelul prezintă date privind randamentul altor soiuri de cartofi ultra-timpurii:

Numele soiuluiRandament
JuvelPeste 700 de centeni pot fi recoltați de la 1 hectar.
AgricultorPeste 200 de centeni se obțin de la 1 hectar.
Meteor200 - 400 de centi pe hectar, în funcție de regiune și climă.
Patruzeci de zileDe la 1 hectar, puteți colecta de la 200 la 300 de centi.
MinervaDe la 1 hectar recoltat de la 200 la 450 de centeni.
KaratopPuteți colecta 200-500 de centeni la hectar.
VenetaCifra medie este de 300 de centi pe hectar.
Jukovski devremeÎn medie, 400 de centi pe hectar.
RivieraDe la 280 la 450 de centi pe hectar.
KirandaDe la 110 la 320 de centi pe hectar.

Origine

Soi de cartofi "Juvel" crescut de crescători din Germania... Recomandat pentru cultivarea în parcele private subsidiare și în ferme. Cultivarea spre vânzare este posibilă, cartofii sunt depozitați mult timp fără a-și pierde proprietățile comerciale.

Soiul este potrivit pentru regiunile cu un climat temperat, continental, puternic continental. Randamentul depinde de momentul plantării și de fertilitatea solului.

Avantaje și dezavantaje

Printre principalele avantaje ale soiului:

  • gust excelent;
  • productivitate ridicată;
  • maturarea foarte timpurie;
  • tuberculi netezi, ovali, ideali pentru vânzare;
  • cartofi universali, potriviți sau prăjiți;
  • tuberculii sunt bine depozitați;
  • rezistenta la seceta;
  • soiul tolerează căldura și înghețurile pe termen scurt;
  • rezistență la boli majore.

Dezavantajele includ sensibilitate la udare... Cu o lipsă constantă de umiditate, tuberculii devin mai mici, numărul ovarelor de sub tufiș scade.

În timpul ploilor frecvente, cartofii cresc mai gros, dar gustul lor devine apos.

Mai jos în tabel puteți vedea caracteristicile comparative ale greutății comercializabile a tuberculilor și calitatea păstrării acestora pentru alte soiuri ultra-timpurii:

Numele soiuluiGreutatea tuberculilor comercializabili (grame)Păstrarea calității
Agricultor90-11095%
Meteor100-15095%
Minerva120-24594%
Kiranda92-17595%
Karatop60-10097%
Veneta67-9587%
Jukovski devreme100-12092-96%
Riviera100-18094%

Caracteristici în creștere

Pentru a aprecia toate beneficiile cartofilor ultra-timpurii, Juvel plantat primăvara, fără a aștepta ca solul să se încălzească complet... Tuberculii pot tolera cu ușurință schimbările meteorologice fără a suferi o posibilă scădere a temperaturii.

Opțiune perfectă - sfârșitul lunii aprilie sau începutul lunii mai, în acest moment solul este saturat de umezeală și cartofii încep să crească rapid. În regiunile cu climă mai rece, datele pot fi schimbate cu o săptămână.

Se recomandă îmbrăcarea tuberculilor înainte de plantare. În timpul cultivării, merită să respectați programul de udare. O secetă constantă va reduce randamentul, iar cartofii vor deveni mici. Inundațiile constante vor crește culturile de rădăcini, dar vor înrăutăți semnificativ calitățile consumatorilor, tuberculii vor dezvolta un gust apos.

O soluție bună este irigarea prin picurare, care ajută la menținerea nivelului optim de umiditate în sol fără stagnare.

Foarte important este adâncirea în timp util cu formarea crestelor înalte deasupra tufișurilor. Pentru sezon, se recomandă tufișurile hrăniți de cel puțin 2 orifolosind complexe minerale pe bază de potasiu sau îngrășăminte organice (mulleină diluată, excremente de păsări). Soiul este foarte receptiv la hrănire și nu are tendința de a acumula nitrați.

Se recomandă tăierea tuturor vârfurilor înainte de recoltare. Tufișurile foarte puternice cu mulți cartofi vor sta la baza semințelor. Cartofii de sămânță "Juvel" sunt uscați cu grijă, sortați și depozitați separat.

Soiul are o piele subțire care poate fi deteriorată la săpat. În condiții industriale, se folosesc combine agricole cu prindere laterală.

Boli și dăunători

Soiul Juvel este bine protejat de raci de cartofi, crustă comună, nematod de chist. Maturarea timpurie protejează tuberculii de boala târzie și alternaria.

Pentru a preveni bolile fungice, se recomandă cultivarea solului înainte de plantare și selectarea cu atenție a tuturor tuberculilor în timpul recoltării. Prin descompunere, acestea devin un teren de reproducere pentru microorganisme dăunătoare.

Pulverizarea regulată cu fitosporină este, de asemenea, salvată din ciupercă. Nu uitați de fungicide atunci când creșteți.

Cartofii pot fi amenințați de Colorado și pot face clic pe gândaci. Pentru a proteja plantațiile, se recomandă schimbarea periodică a câmpurilor, în perioada latentă tratându-le cu insecticide, erbicide și semănând phacelia, leguminoase, ridiche de zmeură.

„Juvel” - o alegere excelentă pentru iubitorii de cartofi timpurii... Tuberculii recoltați la mijlocul verii sunt depozitați perfect, materialul semințelor nu degenerează. Plantele nu necesită întreținere excesivă, făcându-le potrivite chiar și pentru începători. Soiul este potrivit pentru cultivarea industrială sau pentru uz personal.

De asemenea, vă sugerăm să vă familiarizați cu soiurile de cartofi care au perioade diferite de coacere:

Mijloc târziuMediu devremeCoapte devreme
MelodiePrințul NegruBellarosa
MargaritaNevskyTimo
AladdinFemeia întunecatăArosa
CurajDomnul spațiilor deschiseArc
FrumuseţeRamosImpala
Doamna meaTaisiyaZorachka
LămâieBastColette
GrenadaRodrigoLyubava
MozartBelmondoMolly
FiuleRed FantasyRed Scarlett

Un videoclip interesant despre pregătirea unui câmp pentru plantarea cartofilor și cei mai buni „predecesori” ai săi:


Priveste filmarea: Cum va produceti singuri rasadurile,video toate explicatiile de care aveti nevoie (Mai 2022).


Comentarii:

  1. Bajas

    Absolut cu tine sunt de acord. În ea ceva este, de asemenea, pentru mine se pare că este o idee foarte bună. Complet cu tine voi fi de acord.

  2. Aidrian

    la tine mintea curioasă :)

  3. Dousho

    Există ceva în asta. Acum totul mi-a devenit clar, mulțumesc pentru informații.

  4. Meztilabar

    Bravo, ce fraza necesara..., o idee excelenta

  5. Tygobei

    Poate

  6. Skippere

    Nu ești ca expertul :)

  7. Tuzil

    Bravo, ce cuvinte... grozav gand



Scrie un mesaj