De asemenea

Cartof universal "Hostess": descrierea varietății, fotografie, caracteristici

Cartof universal


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Soiul de cartofi Hostess este universal pentru toate condițiile climatice.

Potrivit atât pentru gătit acasă, cât și pentru producția industrială. Rezistent la diferite boli și dăunători.

În acest articol veți găsi o descriere detaliată a soiului, vă veți familiariza cu caracteristicile sale, veți afla ce caracteristici ar trebui luate în considerare la creștere.

Cartofă Hostess: descrierea soiului

Numele soiuluiGazdă
caracteristici generalevarietate de cartofi domestici universali la mijlocul sezonului, cu tuberculi frumoși
Perioada de maturare80-100 de zile
Conținut de amidon17-22%
Masa de tuberculi comercializabili100-200 gr
Numărul de tuberculi din tufiș12-18
Randament550-600 c / ha
Calitățile consumatoruluibun gust, potrivit pentru piure
Păstrarea calității96%
Curățați culoarearoz
Culoarea pulpeibej
Regiuni de creștere preferateSiberian de Vest, Siberian de Est
Rezistența la bolisoiul este susceptibil la apariția târziu a frunzelor, moderat susceptibil la apariția târziu a tuberculilor, rizoctoniei și scabiei
Caracteristici în creșteretolerant la secetă, se recomandă germinarea fără tăierea tuberculilor
CreatorulNIIKH siberian (Rusia)


Acest soi de cartofi a fost crescut de crescătorii domestici din NIIKH siberian. S-a răspândit printre grădinarii amatori. Distribuit în toată Rusia și în alte țări - Ucraina, Moldova, Belarus.

Crește activ în zona de sud, mijlocie a Federației Ruse, Siberia. Soiul este potrivit pentru creșterea în condiții meteorologice nefavorabile. Prin urmare, este destinat atât cultivării în seră în interior, cât și terenului deschis.

Poate rezista la schimbări bruște de temperatură. Soiul este excelent rezistent la căldură și frig. Crește în mod activ în sol nisipos, argilos, cu adăugarea de cernoziom. Grădinarii cu experiență recomandă plantați o subspecie pe o suprafață plană, bine luminată, după ierburi perene.

Pământul după leguminoase, in, roșii este, de asemenea, potrivit. Solul trebuie păstrat liber. În solul pietrificat, sistemul radicular al tufișurilor se dezvoltă foarte slab.

Schema de plantare recomandată: 35x60 cm. Adâncimea de însămânțare nu trebuie să depășească 9 cm. Este necesar să începeți plantarea tuberculilor în luna mai.

Important! Când cumpărați semințe, trebuie să inspectați cu atenție tuberculii. Nu ar trebui să aibă daune mecanice și semne de infecție. Atunci când plantați materiale de calitate scăzută, există riscul de a obține un randament scăzut.

O fotografie

Fotografia arată cartofii Hostess

Caracteristici

Tufișurile subspeciei sunt erecte, cu un număr mare de frunze. Ating o înălțime de 50 cm. Frunzele sunt mari, alungite, de nuanță smarald. Are o margine zimțată. Corola florilor este claret-liliac.

Nuanța antocianină a mugurilor este slăbită. Fructele sunt alungite, cu margini rotunjite. Greutatea fructelor 100-200 gr. Ochii sunt în miniatură. Coaja fructului este netedă. Are o nuanță roz pal. Pulpa este bej.

Conținutul de amidon variază de la 17 la 22%. Conținutul de zahăr este de 0,02-0,1%. 12-18 tuberculi sunt recoltați dintr-un tufiș.

La fel ca multe soiuri populare de cartofi, această subspecie aparține soiurilor mijlocii-târzii. Maturitatea tehnică apare la 80-90 de zile de la plantare. În Siberia, recoltarea are loc după 100 de zile. Recoltarea se încheie în septembrie.

Randamentul subspeciei este foarte mare... De la 1 hectar se recoltează 550-600 chintale de cartofi.

Tabelul prezintă date privind randamentul altor soiuri de cartofi:

Numele soiuluiRandament
Gazdă550-600
AgricultorPeste 200 de centeni se obțin de la 1 hectar.
Meteor200 - 400 de centi pe hectar, în funcție de regiune și climă.
Patruzeci de zileDe la 1 hectar, puteți colecta de la 200 la 300 de centi.
MinervaDe la 1 hectar recoltat de la 200 la 450 de centeni.
KaratopPuteți colecta 200-500 de centeni la hectar.
VenetaCifra medie este de 300 de centi pe hectar.
Jukovski devremeÎn medie, 400 de centi pe hectar.
RivieraDe la 280 la 450 de centi pe hectar.
KirandaDe la 110 la 320 de centi pe hectar.

Gustul este minunat. În magazinele de legume reci, cartofii se păstrează timp de 5-6 luni.

Nu își pierde gustul în timpul depozitării pe termen lung. Menținerea calității ajunge la 96%. Nu este predispus la germinare.

Mai jos în tabel puteți vedea caracteristicile comparative ale greutății comercializabile a tuberculilor și calitatea păstrării acestora pentru alte soiuri:

Numele soiuluiGreutatea tuberculilor comercializabili (grame)Păstrarea calității
Gazdă100-20096%
Meteor100-15095%
Minerva120-24594%
Kiranda92-17595%
Karatop60-10097%
Veneta67-9587%
Jukovski devreme100-12092-96%
Riviera100-18094%

Soiul este destinat vânzării cu amănuntul și cu ridicata. Vândut în piețe, hipermarketuri și magazine private.

Are calități comerciale ridicate. Comercializarea ajunge la 85-98%. Fructele pot să fie transportat pe distanțe mari.

Important! În regiunile reci ale țării, inclusiv Siberia, nu este întotdeauna posibil să plantați cartofi la momentul potrivit. Dar nu puteți întârzia la îmbarcare. Dacă întârziați cu 14-16 zile la plantarea tuberculilor, există riscul de a obține un randament redus cu 50%.

Soiul poate fi folosit la gătit acasă. Pulpa nu schimbă culoarea în timpul procesării. Cartofii pot fi fierți, aburi, prăjiți, coapte, aburi. Plăcinte, caserole, supe, feluri de mâncare principale sunt făcute din fructele acestei subspecii. Soiul este utilizat pe scară largă în producție. Din fructe fac bile de cartofi, cartofi prăjiți, chipsuri.

Tuberculii sunt potriviți pentru prepararea alimentelor uscate. Soiul de cartofi Hostess este potrivit pentru prepararea piureului de cartofi uscat instant, amidon de cartofi și făină.

Caracteristici în creștere

Tehnologia agricolă pentru acest soi este standard. La plantare și creștere, se folosesc cele mai frecvente metode - grătarul (manual sau cu un tractor în spate), mulcirea, udarea, fertilizarea.

Despre ce să hrănești cartofii, când și cum să aplici îngrășăminte, care dintre ele sunt cele mai bune, cum să folosești fertilizarea la plantare, citește articolele de pe site-ul nostru.

Boli și dăunători

Cartofii hostess sunt excelent rezistenți la cancer, nematode aurii și nematode chist. Rezistent mediu la rizoctonie și la boala târzie a fructelor și a frunzelor.

Scabia poate ataca tuberculii. Apare doar pe timp cald. În Siberia, nu au fost observate leziuni cu această boală. Fungicidele pot fi utilizate pentru a elimina boala. Este important să se ia în considerare faptul că sporii acestei boli pot persista într-un singur loc timp de până la trei ani. prin urmare locurile de plantare a cartofilor ar trebui schimbate anual.

Dacă vorbim despre dăunători, atunci principala problemă este de obicei gândacul din Colorado, ursul, molia de cartofi, viermele de sârmă. Le puteți face față, dar citiți cum să o faceți în articolele noastre:

  1. Cum să bateți un urs: chimie sau remedii populare.
  2. Cum să scapi de o sârmă din grădina ta.
  3. Ce va ajuta împotriva moliei de cartof: preparatele partea 1 și partea 2.
  4. Distrugem Colorado și larvele sale: metode populare și preparate industriale:
    • Aktara.
    • Regent.
    • Corado.
    • Prestigiu.

Cartofii hostess este un soi nepretențios. A devenit răspândit pentru gustul excelent, depozitarea pe termen lung și capacitatea de transport pe distanțe mari.

Are o productivitate ridicată. 12-18 tuberculi se obțin dintr-un tufiș. Soiul este excelent rezistent la căldură și frig.

Urmăriți videoclipul cum să plantați rapid cartofi:

Probabil știți că există mai multe modalități de a cultiva cartofi. Pe site-ul nostru veți găsi o mulțime de informații utile despre cele mai interesante dintre ele. Citiți totul despre tehnologiile olandeze, cum să cultivați în mod corespunzător soiuri timpurii și să obțineți o recoltă decentă, fără a fi prelucrate și plivite. Consultați aceste metode de creștere: sub paie, în pungi, în butoaie, în lăzi.

De asemenea, vă sugerăm să vă familiarizați cu soiurile de cartofi care au perioade diferite de coacere:

Mijloc târziuMediu devremeCoapte devreme
MelodiePrințul NegruBellarosa
MargaritaNevskyTimo
AladdinFemeie cu părul negruArosa
CurajDomnul spațiilor deschiseArc
FrumuseţeRamosImpala
Doamna meaTaisiyaZorachka
LămâieBastColette
GrenadaRodrigoLyubava
MozartBelmondoMolly
FiuleRed FantasyRed Scarlett


Priveste filmarea: Cortes de Carne Prime (Mai 2022).


Comentarii:

  1. Kemuro

    Îmi cer scuze, dar în opinia mea recunoști greșeala. Îmi pot apăra poziția.

  2. Kejinn

    Ceea ce era de așteptat, scriitorul a fost recoapt atipic!



Scrie un mesaj